Periodontologia

Periodontologia to specjalność, której obszar zainteresowania skupia się na tkankach otaczających zęba czyli kości, ozębnej, dziąśle oraz cemencie korzeniowym. Wymienione tkanki stanowią kliniczną ciągłość, która tworzy przeciwbakteryjną barierę wokół naszych zębów. Niestety schorzenia przyzębia, zarówno te zapalne jak i nie związane z zapaleniem, dotyczą szerokiej rzeszy Pacjentów. Poniżej przedstawiam garść pytań i odpowiedzi z którymi często się spotykam  na wizytach konsultacyjnych.
Więcej informacji poniżej :)

 

 

 

Q&A PERIODONTOLOGIA

 

Moje dziąsła krwawią – czy to normalne ?

Nie – to ważny objaw , który powinien każdego z nas zaniepokoić. Należy zgłosić się do stomatologa, który dokładnie zbada przyzębie i wdroży odpowiednie postępowanie diagnostyczne i (jeżeli to konieczne) lecznicze.

 

Mam odsłoniętą „szyjkę” jak to leczyć ?

To zależy – jeżeli mamy ubytek przyszyjkowy konieczne jest odtworzenie utraconych tkanek korony zęba, jeżeli nie ma ubytku tkanek twardych zęba zazwyczaj istnieje możliwość pokrycia recesji.

 

Czy pokrycie recesji boli ?

Nie – zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesny. Po zabiegu należy się spodziewać niewielkiego obrzęku. Leki przeciwbólowe minimalizują dyskomfort związany z samym zabiegiem.

 

Co jest groźniejsze zapalenie dziąseł czy zapalenie przyzębia ?

Zapalenie przyzębia – ponieważ powoduje utratę kości wokół zęba.

 

Co to są te kieszonki ?

Kieszeń patologiczna – bo o niej mowa, jest klinicznym określeniem, który jest jednocześnie mierzalnym dowodem na utratę kości wokół zębów.

 

Mam aparat ortodontyczny od tego czasu moje dziąsła krwawią, co robić?

Koniecznie stawiaj się na wizyty kontrolne, nie zapominaj o higienizacji ! Aparat ortodontyczny poprzez obecność na Twoich zębach stanowi miejsce łatwiejszej akumulacji płytki nazębnej. Okres leczenia ortodontycznego, to również okres Twojej wzmożonej higieny. Dlatego warto higienistkę odwiedzać częściej.

 

Moje dziąsła prawie pokrywają zęby – co się dzieje ?

Odpowiedź na te pytanie wymaga badania klinicznego – należy to sprawdzić. Być może cierpisz na przerostowe zapalenie dziąseł, a to może być wywołane stosowaniem niektórych grup leków.

 

Mam recesje – chcę je pokryć, ale będę miała zakładany aparat ortodontyczny – kiedy jest najlepszy czas na taki zabieg ?

Dobre pytanie!  To zależy – decyzja taka powinna być podejmowana w duecie ortodonta-chirurg. Dlaczego ? Ortodonta może wykonywać ruchy zębami, które sprzyjają pracy chirurga, ale mogą również „utrudniać mu życie” Dlatego bardzo istotna jest praca zespołowa i holistyczne podejście do Twoich problemów.

 

Czy to prawda że, stan dziąseł może odzwierciedlać stan mojego zdrowia ?

Tak, to prawda. Wiele chorób ogólnoustrojowych manifestuje się w obrębie przyzębia. Jednym z przykładów może być ostra białaczka limfoblastyczna lub AIDS

 

Mam nieświeży zapach z ust – wystarczy zmienić pastę ?

Niekoniecznie, może być to jeden z objawów zapalenia przyzębia – nie zwlekaj skonsultuj to ze swoim stomatologiem.

 

Dlaczego kardiolog chce bym usunął kamień przed zabiegiem ?

Ponieważ jest to jedna ze składowych sanacji jamy ustnej.

 

Po co ta sanacja ?

Bakterie patogenne związane z zapaleniem przyzębia charakteryzują się dużo zjadliwością. Przetrwałe w ognisku zapalnym bakterie lub ich formy przetrwalnikowe mogą być przyczyną choroby odogniskowej – a ta może stanowić poważne zagrożenie dla Twojego zdrowia, a nawet życia.

 

Co takiego robią te bakterie ?

Współcześnie udowodniono, że nieleczone zapalenie przyzębia, obecność złogów poddziąsłowych może powodować niską masę urodzeniową dzieci, przedwczesny poród (kobiety w ciąży) infekcyjne zapalenie wsierdzia, zawał serca, nadciśnienie, chorobę Alzheimera, udar mózgu.

 

Czy palenie szkodzi moim dziąsłom ?

Bardzo – co gorsze, kamufluje objawy, które mogłyby zasygnalizować, że w Twojej jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego.

 

NZOZ Artdent

625 018 070
537 484 822

NZOZ ARTDENT

michal.k.mikulski@gmail.com
spec. chir. stom. Michał Mikulski

731 592 012
spec. chir. stom. Michał Mikulski