Implantologia

 

Implantologia to obszar z zakresu specjalności chirurgii stomatologicznej, który pozwala na uzupełnienie brakujących zębów za pomocą wszczepów zębowych. Obecnie implant jest najdoskonalszą formą substytutu zęba.

Gdy już konieczne jest usunięcie zęba z pomocą przychodzi implantologia, która otwiera możliwość posiadania „zęba” na nowo. Implant jest na stałe umocowany w kości. Na nim osadzony jest łącznik, który łączy poziom kości z widocznym w ustach zębem. Do łącznika jest przykręcona korona z ceramiki , która wiernie naśladuje zęby sąsiadujące.

Tym samym ząb- implant pozwala na wierne odtworzenie funkcji żucia, ale również i fonetyki i estetyki uśmiechu Pacjenta. Implanty mogą być rozwiązaniem w przypadku utraty pojedynczego zęba jak i bezzębia. Implanty mogą też pomagać w utrzymaniu protezy zębowej

Więcej informacji poniżej :)

 

 

Q & A - IMPLANTOLOGIA

Czy wszczepienie implantu zębowego boli ?

Absolutnie nie, cały zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, które całkowicie eliminuje ból. Pacjent czuje wibracje, dźwięki, lecz jest całkowicie bezboleśnie.

 

No dobrze , ale pewnie po zabiegu, gdy jestem już w domu pojawia się ból ?

Zazwyczaj jest to niewielki dyskomfort, który można całkowicie zniwelować za pomocą leków przeciwbólowych.

 

Ile trwa zabieg wszczepienia implantu?

Wszczepienie pojedynczego implantu w optymalnych warunkach to zazwyczaj około 25 minut.

 

Czy mój implant będzie mi służył do końca życia ?

To zależy jak długo Pani/Pan ma zamiar żyć ;) Na poważnie: Implanty mogą funkcjonować w jamie ustnej bardzo długo, nawet 20 -30 lat. Jednak jest to pochodną zdrowia Pacjenta, jego schorzeń ogólnych, przyjmowanych leków oraz higieny jamy ustnej.

 

Czy palenie papierosów jest przeciwwskazaniem do posiadania implantów ?

Nie, ale może (nie musi) wpływać na skrócenie „życia” implantu.

 

Choruje na wiele chorób , przyjmuje dużo leków, czy mogę mieć implanty zębowe?

To zagadnienie bardzo skomplikowane, szczegółowych odpowiedzi udzieli lekarz na wizycie konsultacyjnej, po zapoznaniu się z przyjmowanymi lekami i szczegółowym badaniu Pacjenta.

 

Czy mój ząb na implancie będzie wyglądał naturalnie ?

Współczesne możliwości charakteryzacji ceramiki dentystycznej są ogromne. Możliwe jest wykonanie korony na implancie, która będzie nie do odróżnienia od pozostałych naturalnych zębów.

 

Czy przed zabiegiem implantacji muszę wykonać jakieś dodatkowe badania ?

To zależy od stanu zdrowia Pacjenta, decyzję taką podejmuje lekarz w oparciu o stan zdrowia Pacjenta i dokładne badanie.

 

Czy zawsze można założyć implant zębowy ?

Nie, zdarza się, że jeżeli ząb był usunięty bardzo dawno temu, ilość pozostałej kości jest tak mała, że nie jesteśmy w stanie wszczepić implantu.

 

Co w takiej sytuacji?

Konieczne jest zregenerowanie brakującej objętości kości , by utworzyć warunki, które będą optymalne do wszczepienia implantu zębowego.

 

Czy regeneracja kości jest zabiegiem bezpiecznym ?

Tak, wykonujemy ją po to, by móc cieszyć się na nowo z zęba na implancie.

 

Czy po wszczepieniu implantu będę obrzeknięta/obrzęknięty ?

Zazwyczaj nie, można wrócić do normalnej aktywności w kolejnych dniach. Po zabiegach regeneracyjnych należy spodziewać się obrzęku.

 

Z czego wykonany jest implant ?

Z tytanu – to biologicznie neutralny metal, wyróżniający się doskonałą biotolerancją. Tytan jest bezpieczny i od dziesięcioleci stosowany w neurochirurgii, ortopedii, chirurgii szczękowo-twarzowej.

 

Czy jeżeli posiadam implant zębowy to nie mogę mieć wykonanej tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego ?

Absolutnie nie. Obecność implantów zębowych nie stanowi żadnego przeciwwskazania do badań obrazowych. Należy jednak podkreślić, że konieczne jest poinformowanie lekarza radiologa wykonującego badanie o tym fakcie.

 

Czy będę „pikał” na bramkach na lotnisku ?

Nie.

Czy korona na moim implancie również będzie wykonana z tytanu ?

Nie, tytan jest biokompatybilny ale nieestetyczny. Korona jest wykonana z tlenku cerconu i ceramiki dentystycznej, co zapewnia naturalny wygląd.

 

Jakiej firmy implanty doktor wszczepia ?

Pracuję na systemach implantologicznych międzynarodowego konsorcjum Dentsply.

 

Dlaczego akurat te, a nie inne ?

Ponieważ moje doświadczenie kliniczne i obserwacje,  sprawiają, że mam zaufanie co do jakości proponowanych przeze mnie rozwiązań implantologicznych.

 

Ile trwa leczenie implantologiczne od wszczepienia implantu, do gotowej korony ?

Jest to okres od 3 miesięcy do nawet 12 miesięcy, jest on zależny od warunków kostnych, które są dostępne na początku leczenia. Konieczność dodatkowych procedur regeneracyjnych potrafi znacznie wydłużyć czas leczenia.

 

Mam do usunięcia zęba , po jakim czasie od usunięcia mogę wszczepić implant ?

Natychmiast! Tak, to nie żart. Jeżeli istnieją określone warunki kostne, można zamiast usuniętego zęba natychmiast wszczepić implant zębowy.

 

Co w wypadku, gdy od usunięcia minęło kilka dni ?

Zazwyczaj najlepiej, zaczekać 2-3 miesiące i przystąpić do wszczepienia implantu po zagojeniu rany oraz wstępnej przebudowie kości.

 

Czy po wszczepieniu implantu jest potrzebna wizyta kontrolna ?

Tak zazwyczaj na wizycie kontrolnej, oczyszczamy ranę i sprawdzamy jej stan,  również usuwamy szwy .

 

Straciłem zęba, dlaczego powinienem być zainteresowany implantem?

Ponieważ utrata zębów powoduje – pogorszenie estetyki, pogorszenie funkcji – miażdżenie pokarmów już nie jest tak efektywne, jak i znacząco pogarsza fonetykę i artykulację głosek.

 

Czy implant jest lepszy niż most na moich zębach ?

W większości przypadków tak. Implant pozwala na zaoszczędzenie zębów sąsiadujących. Nie ma konieczności szlifowania zębów sąsiadujących – co wiąże się z bezpowrotną utratą szkliwa.

 

Choruję na bruksizm, czy mogę mieć implanty ?

Tak, jak najbardziej jest to możliwe, a nawet wskazane.

 

Czy implant może się nie przyjąć ?

Tak, nie mniej są to marginalne sytuacje. W takim przypadku procedure należy powtórzyć ( bezpłatnie) a okres leczenia wydłuża się o kilka miesięcy.

 

Jakie są zalecenia po zabiegu implantacji ?

To zależy od rodzaju przeprowadzonej procedury. Szczegółowe zalecenia lekarz zawsze omawia z Pacjentem po zakończeniu zabiegu. Najważniejsze z nich to zakaz gryzienia po stronie operowanej, nie spożywanie gorących posiłków przez 2 dni, oraz właściwa higiena jamy ustnej.

 

Przyjmuję leki rozrzedzające krew , przebyłam/em zawał, oraz mam wszczepiony rozrusznik serca – czy mogę mieć implanty ?

Tak, ważne jest jednak dokładne sprawdzenie wszystkich parametrów laboratoryjnych krwi , mogących mieć wpływ na hemostazę. Niejednokrotnie w postępowaniu przed zabiegowym konieczna jest konsultacja lekarza prowadzącego.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu implantacji.

Zabiegu nie wolno wykonywać u kobiet w ciąży, chorych psychicznie i uzależnionych od substancji psychoaktywnych, u Pacjentów z nieleczoną chorobą alkoholową, a także chorujących na choroby wyniszczające np. AIDS, nowotwory złośliwe w trakcie cyklu radioterapii/ chemioterapii, oraz u Pacjentów z nieleczoną chorobą przyzębia i złą higieną jamy ustnej.

Muszę usunąć moją jedynkę, jak długo będę musiał pozostać bez zęba ?

Nie jest możliwe, by pacjent po usunięciu zęba i wszczepieniu implantu wychodził z gabinetu bez zęba. Możliwe jest zastosowanie różnego rodzaju rozwiązań tymczasowych, tak by zapewnić komfort leczenia przez cały jego czas trwania.

NZOZ Artdent

625 018 070
537 484 822

NZOZ ARTDENT

michal.k.mikulski@gmail.com
spec. chir. stom. Michał Mikulski

731 592 012
spec. chir. stom. Michał Mikulski