∞ 8 ∞ Ósemki ∞Never ∞ Ending ∞ Story

27 Listopada, 2022

Ósemki Q&A

 

Nie ma dnia w życiu chirurga stomatologicznego, gdzie nie spotkałby się z ósemką :) Temat popularny również w sieci...

Ile masz ósemek ?

Jak mocno spuchłeś ?

Bolało ?

Ile masz szwów?

 

Rozprawmy się z mitami.

Ósemki to normalne zęby ... tyle że "na końcu". Czy trzeba je zawsze usuwać ?

Nie. O ile jest na nie miejsce lub nie stwarzają innych problemów. Ósemki zwane również zębami mądrości - to nic innego jak spadek po naszych przodkach. Kiedyś ludzie znacznie więcej i intensywniej używali uzębienia. Nie mieli do dyspozycji żywności przetworzonej, bo przemysł spożywczy nie istniał. Nasi przodkowie oprócz ósemek, posiadali również szerszą żuchwę i szczękę. Współcześnie zostały nam ósemki - niestety podstawy kostne już nie. Często występują sytuacje, gdy na ósemki miejsca brakuje, gdzie wyrzynają się długo i boleśnie, ponadto towarzyszą im stany zapalne, ropnie zębopochodne, pacjenci mają problem z utrzymaniem prawidłowej higieny, co w konsekwencji prowadzi do próchnicy w ósemce lub siódemce. Może się również pojawić gorączka i szczękościsk.

Jeżeli nie posiadasz ósemek - jesteś właścicielem / właścicielką "nowego garnituru uzębienia" Gratulacje :)

Czy ósemka może się wyrzynać, gdy nie ma miejsca ?

Może. Taka sytuacja często występuje w szczęce - jednak taka ósemka ustawia się w kierunku policzka, powoduje częste przygryzanie się podczas mówienia, czy spożywania pokarmów.  Jeżeli ósemka nieustannie ociera o policzek to może być przyczyną leukoplakii i należy ją usunąć ze wskazań onkologicznych.

Ortodonta zaleca usunięcie ósemek, czy to słuszna decyzja ?

Tak - takie zalecenie wydaje Twój lekarz, który chcę dla Ciebie jak najlepiej - i wie co robi. Obecność ósemek może powodować niestabilność wypracowanych efektów ortodontycznych, to rodzaj profilaktyki związanej z nawrotami wady zgryzu po skończonej terapii.

Kiedy jest najlepszy czas na usunięcie ósemek ?

Nigdy. Bo... wakacje / imieniny/ urodziny/ spotkanie/ impreza/ wyjazd/ urlop/ remont/ za zimno/ za ciepło/ szkoła/ praca/ ciąża/ egzaminy/ Wielkanoc/ Boże Narodzenie... ta lista jest naprawdę długa. Warto pamiętać, że jeżeli dokonujemy operacyjnego usunięcia zęba mądrości w warunkach planowych - mnimalizujemy ryzyko wystąpienia powikłań. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Ile trwa usunięcie ósemek ?

Tyle ile to konieczne - nie wypuszczam pacjentów z usuniętą połową ósemki :) Zazwyczaj jest to czas od 1 do 45 minut.

 

P.S.  Pacjent ze zdjęcia dostał cztery prezenty od przodków. Usunął je na jednej wizycie , nie bolało , żyje i operuje... innych :)

Pozdrowienia

Michał Mikulski

 

NZOZ Artdent

625 018 070
537 484 822

NZOZ ARTDENT

michal.k.mikulski@gmail.com
spec. chir. stom. Michał Mikulski

731 592 012
spec. chir. stom. Michał Mikulski